Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
OZ VITISHľadať
 
 

Veľké Zálužie

Fotogaléria Veľké Zálužie

Veľké Zálužie - letecký pohľad

Veľké Zálužie - letecký pohľad


 

Veľké Zálužie - Kaštieľ

Kaštieľ

V 18. storočí Veľké Zálužie netvorilo jeden súvislý feudálny majetkový celok, taký ho začali postupne vlastniť až Forgáchovci, ktorí tu vybudovali kaštieľ ako svoje rodinné sídlo. Je to empírová stavba zo začiatku 19.storočia, postavená je na staršom základe. Má pôdorys v tvare U s dvomi podlažiami. Priečelie je s päťosovým stredným výstupkom a vyvýšeným schodišťom. Fasáda priečelia členená priebežnou rustikou, ktorá je na ostatných krídlach iba v prízemnej časti. Dvorová fasáda stredného traktu má výstupok zakončený trojuholníkovým štítom – tympanónom, vo vrchole je vežička. V šírke rizalitu je prestavaná terasa na rôznych stĺpoch s iónskymi hlavicami. Po stranách rizalitu a na bočných krídlach na prízemí dvojice pilastrov (stĺpy vrastené do muriva stavby). Niekdajšia obrazáreň kaštieľa bola za 2. svetovej vojny zničená. Okrem iných sa v nej nachádzala aj olejomaľba od A.Mányokiho, ktorá je nezvestná. Kaštieľ mal veľmi pekne vymaľovanú sálu (dvoranu), ako aj veľkú knižnicu a zbierku zbraní, ktoré sa spomínajú už v roku 1837. Žiaľ nič z pôvodného inventára sa nezachovalo.


 

Kostol Veľké Zálužie

V roku 1769 postavili veriaci obce Veľké Zálužie za pomoci patróna Forgácha farský rímsko-katolícky kostol v barokovo klasickom slohu, ktorý bol zasvätený Všetkým svätým. Severná stena je kamenná, zatiaľ čo ostatné sú z pálených tehál. Súčasťou kostola je aj veža,ktorá slúžila na umiestnenie zvonov. Je vstavaná do štítového priečelia a pokrytá ihlancovou strechou. Kostol má jednoloďový priestor, pristavenú sakristiu a bočnú kaplnku Sviatosti oltárnej.
Kostol prešiel v rokoch 2003-2005 rozsiahlou rekonštrukciou, bola realizovaná kompletná rekonštrukcia kostola a dodatočná izolácia zabezpečuje ochranu proti vzlínaniu vody, obnovené boli omietky a celý kostol bol nanovo vymaľovaný. Podobné práce boli realizované aj na fasáde kostola, ktorá tiež získala novú tvár.

Hlavný oltár Všetkých svätých z konca 18. storočia, ktorý bol pri predchádzajúcej renovácii odstránený, bol nanovo zrekonštruovaný a znovu slúži svojmu účelu.


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka