Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
OZ VITISHľadať
 
 

Rumanová

Fotogaléria - Rumanová

Pomník Eszterhazyovcov na cintoríne

Pomník Eszterhazyovcov na cintoríne

Rumanová - letecký pohľad na obec

Rumanová - letecký pohľad na obec

Dúha nad Rumanovou

Dúha nad Rumanovou

Rumanová - meteorit

Rumanová - meteorit


 
 

 

Rumanovská kaplnka Ružencovej Panny Márie

Kaplnka Ružencovej Panny Márie je súčasťou Rumanovej už od polovice 18. storočia. Bola postavená v roku 1724 vďaka iniciatívne miestneho šľachtica, baróna Gregora Hundrasyho. O Kaplnke Ružencovej Panny Márie sa z prameňov dozvedáme len veľmi málo informácií. Vieme len to, že bola veľmi skromná, pôvodne baroková, bez veže. Tá k našej kaplnke pribudla až v roku 1900.     


 

Meteorit z Rumanovej

Meteorit Rumanová je  jedným  z piatich, ktoré sa našli na území Slovenska, a jediný, ktorý tu z nich zostal.

Keď sa agronóm Jozef Tehlár naň zaháňal kladivom, nemal ani najmenšie tušenie, že rozbije posla z vesmíru. Bol august, na svahoch pri Rumanovej vrcholila žatva a jednému z kombajnov sa v zuboch zasekol kameň. Normálne by ešte opísal vo vzduchu oblúk smerom do brázdy a opäť by sa po ňom zľahla zem. Tento však družstevníkov zaujal. „Bol sčernetý a na svoju veľkosť nezvyčajne ťažký. Tak som ho zobral do kancelárie.“

Nato chcela do osudu vzácneho kameňa zasiahnuť upratovačka. Ešteže ju agronóm zadržal a vysvetlil jej, že tie kúsky čohosi v igelitovej taške nepatria do koša a rád by si ich nechal. Boli uňho niekoľko mesiacov a nevedel, čo s nimi. Neskôr ich ukázal ľuďom z nitrianskej hvezdárne. Tí poslali jeden kúsok ďalším odborníkom, od ktorých vraj prišla odpoveď, že je to vyvrenina z Austrálie.

Prezradili ho nepozemské kruhy

Nedôverčivo si ho spočiatku obracal v rukách aj geológ Igor Rojkovič z Bratislavy. Nečudo, ľudia mu roky nosili všeličo „mimozemské“, vždy sa však z toho nakoniec vykľulo surové železo, nejaká zliatina alebo zvyšky po zváraní koľajníc. „Kameň z Rumanovej vyzeral byť až príliš zoxidovaný, hrdzavý. Bol som skeptický,“ naznačil profesor. No keď ho dal rozrezať a priniesli mu prvý výbrus, spozornel. Zbadal chondrule.

Sú to malé kruhy v kameni, ktoré sa na Zemi nevyskytujú. Bola to výzva. „Meteoritmi sa na Slovensku takmer nikto nezaoberal. Nič podobné sa na Slovensku nenašlo za posledných sto rokov. Sám som v tom zo začiatku nebol úplne doma a musel som si naštudovať kopu literatúry,“ prezradil vedec.

Totiž, to nie je len tak, odfotiť chondrule a vyhlásiť, že je to meteorit. Nasledovali ďalšie výbrusy, leptania, žmúrenie nad mikroskopom, merania, výpočty, ďalšie vedecké postupy a zatriedenie. Meteorit z Rumanovej sa zaradil do triedy chondritov, čo je najrozšírenejšia skupina meteoritov a dostal po tom všetkom meno H5S3W2. Čo znamená, že je v ňom vysoký obsah kovov a bol silne zvetraný.

Rumanovčania sa tešili a boli hrdí. A ľuďom, ktorí s kameňom prišli do kontaktu, bolo tak trochu aj ľúto, že si nenechali aspoň kúsok. Dve časti zo štvorkilového meteoritu sú vystavené v Prírodovednom múzeu v Bratislave. Asi 800 gramov išlo na vedecké účely. V Rumanovej však z neho nemajú takmer nič. Pri mieste nálezu obec vybudovala náučný chodník


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka