Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
OZ VITISHľadať

Rišňovce

Fotogaléria Rišňovce

Rišňovce - Pomník padlých

Rišňovce - Kostol Najsv. Trojice a cyrilometodský

Rišňovce - Kostol Najsv. Trojice a cyrilometodský dvojkríž

Súsošie Dobry anjel sveta - ochranca mieru

Rišňovce - Múzeum M.I.Kutuzova

Poloha obce na mape

Rišňovce -Cyrilometodský kríž

V centre obce uprostred parku južne od rímskokatolíckeho kostola Najsvätejšej Trojice stojí na strednom kopci trojvršia Cyrilo-metodský dvojkríž - znak Slovenska.  Slávnostné odhalenie sa konalo na hodovú nedeľu  4. júna 1939. V čase, keď ešte dvojkríž nestál, sa pred kostolom uskutočnila 5. februára 1939 manifestácia príslušníkov Hlinkovej gardy.  Alexander Mach  vyslovil pamätné slová:  „MAŤ SVOJ SAMOSTATNÝ SLOVENSKÝ ŠTÁT ZNAMENÁ ŽIVOT, NEMAŤ HO ZNAMENÁ SMRŤ, VEČNÚ SMRŤ SLOVENSKÉHO NÁRODA“.

Tieto slová sú vyryté na pamätnej tabuli umiestnenej na strednom vrchu. Iniciátorom výstavby dvojkríža bol vtedajší kňaz Ján Hudec. Dvojkríž projektoval a postavil Štefan Ščipák z Hlohovca. Je vysoký takmer 8 m. Kríž takého veľkého rozmeru je pravdepodobne jediný zachovaný z tohto obdobia na Slovensku.

Rišňovce - Kostol Najsvätejšej Trojice

Kostol zasvätený Najsvätejšej Trojici je po kaštieli druhou najstaršou stavbou v obci.   Neskorobaroková jednoloďová stavba so štvorcovým presbytériom a  pristavanou sakristiou stojí v parku v centrálnej časti obce. Postavený bol v rokoch 1766-1775, vysvätený 5. júna 1775 a renovovaný v roku 1906. Vnútorná výzdoba kostola je baroková a rokoková.  Hlavný oltár, bočné oltáre a kazateľnica sú polychrómované drevorezby baldachýnového typu z druhej polovice 18. storočia. Sú bohato zdobené z  bratislavskej donnerovskej dielne. Hlavný oltár je zdobený stĺpovou architektúrou s plastikami Najsvätejšej Trojice uprostred a plastikami sv. Petra  a sv. Pavla po stranách.Raritou medzi zvonmi na kostolnej veži je malý zvon sv. Cyrila a Metoda z roku 1747. Do veže bol inštalovaný pri 230. výročí od postavenia kostola v r. 2005. Duchovnosť sakrálnej stavby je  umocnená nielen  nádhernou výzdobou, ale aj maľovanými vitrážami s biblickými motívmi. V apríli 2014 bola osadená nová vitráž nad hlavným oltárom. Kostol je v noci osvetlený svetlami, ktoré z neho robia dominantu viditeľnú zo všetkých strán.

Rišňovce - Pomník padlým

Na začiatku parku pred Cyrilo-metodským dvojkrížom  a kostolom stojí pomník padlým. Postavili ho hasiči z Československého dobrovoľného hasičského zboru s pomocou občanov v roku 1935 na počesť padlých v 1. svetovej vojne (1914-1918). Posvätil ho osobne Andrej Hlinka. Mená padlých v 2. svetovej vojne (1939-1945) a Slovenskom národnom povstaní (1944) boli vyryté na pomník dodatočne. Pomník zobrazuje anjela, ktorý drží padlého vojaka. Nad nimi sa týči kríž s prevesenou tŕňovou korunou, ktorý symbolizuje  utrpenie. V prvej svetovej vojne padlo v obci štyridsať občanov, v SNP šesť (z toho jedna žena). V druhej svetovej vojne zahynuli traja občania.

dnes je: 19.11.2017

meniny má: Alžbeta