Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
OZ VITISHľadať
 
 

Horná Kráľová

Oznamy z obce Horná Kráľová

Stavanie mája v Hornej KráľovejVytlačiť
 

Obec Horná kráľová Vás pozýva na

"STAVANIE MÁJA"

dňa 29.4.2017 (sobota) pred areálom kultúrneho domu. Súčasťou poduajtia bude kultúrny program spojený s občerstvením. Bližšie informácie sú uvedené na plagáte v prílohe správy.

Stavanie mája - Horná Kráľová stavanie_maja_pozvanka.jpg stavanie_maja_pozvanka.jpg (2.4 MB)

 
 

Fotogaléria Horná Kráľová

Zvonica s krížom

Zvonica s krížom

Horná Kráľová - kostol

Horná Kráľová - kostol

Socha Božského srdca

Socha Božského srdca

Horná Kráľová - miestne Trhovisko

Horná Kráľová - miestne Trhovisko


 
 
Pečať - Horná Kráľová

Pečať - Horná Kráľová


 

Kostol - Horná Kráľová

Kostol je moderné architektonické dielo. Základný kameň kostola posvätil Svätý Otec Ján Pavol II. 30. apríla 1990 vo Vajnoroch. Výstavba začala 13. októbra 1990 a bola ukončená v auguste 1994. Rozloha kostola je 650 m2, maximálna kapacita 1 050 miest, z toho 260 miest na sedenie v hlavnej chrámovej lodi a 120 na chóre.

Kostolná veža má tvar písmena M, ktoré vystihuje meno patrónky kostola. Finančné náklady podľa pôvodného projektu na celú výstavbu predstavovali cca 12 mil. Sk. Pri realizácii výstavby sa preinvestovalo 6,5 mil. Sk vrátane interiéru. V roku 1993 stavba kostola dostáva už výraznú podobu. Na dokončenú vežu bol osadený 7,5 m vysoký nerezový kríž - dar firmy Midop. Strecha veže je zhotovená z netradičného laminátu o čo sa postarala firma Test.  7. novembra 2003 sa konala vysviacka zvonov ktoré sú tri. Uliali ich vo zvonárskej dielni Jozefa Dytrycha v Brodku u Přerova. V auguste 1994 sa dokončilo zariadenie interiéru: Kaplnka Božského srdca-plastika s božím hrobom v predsieni vo výklenku na priečelí obradnej siene- patrónka kostola Panna Mária, štrnásť plastík Krížovej cesty po oboch stranách obradnej siene, tri plastiky pod orgánom. Drevorezby sú zhotovené z lipového dreva, autorom je majster PaedDr. Miroslav Polák z Nitry. Oltár, kazateľnica, krstiteľnica sú zhotovené z carrarského bieleho mramoru firmou ASTA v Nitre. Organ vyrobila talianska firma Genn. Slávnostnú posviacku kostola vykonal otec Ján Chryzostom kardinál Korec dňa 11. Septembra 1994. Nech tento Boží dom prinesie rozkvet a požehnanie náboženského a rodinného života v Hornej Kráľovej.

 


 

Socha Božského srdca

Socha Božského srdca bola postavená v roku 1937. Popri renesančnej zvonici patrí pomaly k historickým pamiatkam v našej obci. Nevieme, z akých pohnútok ju dali obyvatelia našej dediny postaviť. Už desiatky rokov víta tých, ktorí prichádzajú, alebo prechádzajú cez našu obec. V dobe, keď ju postavili bola na okraji obce. Obec sa od tých čias rozrástla. Dnes je socha včlenená medzi našimi príbytkami. Socha je postavená na kamennom podstavci, do ktorého je vsadená tabuľa z čierneho mramoru. Na nej je nápis : Jézus sz. szíve irgalmazz nekúnk – 1937 (Sväté srdce Ježišovo, zmiluj sa nad nami). Socha i podstavce sú z kameňa - pieskovca. O jej výstavbu sa postaral vtedajší farár Július Ludvigh za veľkej pomoci obyvateľov obce a obecného úradu. Obyvatelia prispeli sumou 7 000,- Sk. Farár bol sprostredkovateľ celej stavby a hľadal firmu, ktorá by sochu zhotovila. Našla sa firma ŠTÁBLA HODONÍN, ktorá sochu postavila. Socha Božského Srdca Ježiša patrí ku kresťanským tradíciám našich občanov. A tak láskavé srdce Ježiša prebýva medzi nami, medzi našimi príbytkami. Želajme si, aby nás ochránilo, obdarúvalo svojou láskavosťou, dobrotou, dobrým zdravím, hojnými milosťami i naďalej. Posledná rozsiahla rekonštrukcia bola uskutočnená v roku 2004.


 

Zvonica a kríž pri zvonici

Zvonica je  najvzácnejšia stavebná a historická pamiatka v obci.  Pochádza zo 17. storočia a ako jediná bola postavená z kameňa.  Nachádza sa v strede obce. Dnes patrí táto zvonica medzi ojedinelé zachované zvonice postavené v renesančnom slohu. Je pekne zachovaná a udržiavaná. Je to dvojpodlažná štvorcová stavba, ktorá je ukončená ihlanom. Na hornom podlaží sú umiestnené zvony.

Pred vchodom do zvonice stojí kamenný kríž na ktorom je vyrytí rok 1894. V roku 2001 sa uskutočnili reštaurátorské práce na tomto sakrálnom objekte za účelom obnovy jeho zničených a poškodených častí a vykonania rozsiahlych údržbárskych prác na telese kríža, pretože od jeho vybudovania v roku 1894 obdobné pamiatkové ošetrenie nedostal.


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka